Evde Perdeler Nasıl Temizlenir?

Evde Perdeler Nasıl Temizlenir

Mükemmel görünümde perdeler için en ekonomik ve kesin yöntem İstanbul Temizlik Firmaları seçeneklerinden destek almaktır. Bunun dışında evde yapılacak yöntemler ile de perde temizliği yapılabilir. Mükemmel görünümde perdeler için, ne sıklıkla temizlenmeli, yıkanmaya uygun olmayan perdelerde nasıl yöntemler uygulanmalı, perdelerin uzun süre harika görünmesini nasıl sağlayacağım sorularına cevaplar bulacağınız bu yazımızda perde temizliği için püf noktalar vereceğiz.  

Perde temizliğinde uygulanması gereken püf noktalar;

Perde temizliği en önemli işlevi, yapılan temizliğin uzun süreli kalmasını sağlamaktır. Bunun için, pervazların, pencere kenarlarının, camların iç yüzeylerinin sıklıkla tozu alınmalıdır. Perdeler bu tozlardan ötürü zamanla sararır.

Ev içerisinde dolaşan tozlar, gün içerisinde perdelere yapışır. Bu tul ve perdelerinizin zamanla sararmasına neden olur. Günlük yapılan süpürme işlemleri esnasında, arada bir perdeleri de süpürmek fayda sağlar. Perdelerin zarar görmemesi için, süpürge en hafif ayarda çalıştırmalı. Yukarıdan aşağı nazik hareketler ile en iyi sonuç elde edene kadar uygulanır.   

Perde Nasıl Yıkanır?

Bazı perde ve tül türleri kadife, yün, ipek gibi kumaşlardan üretilebiliyor. Bu durum makinada yıkamaya elverişli olmayabilir. Bu tür kumaşlarda özellikle Temizlik şirketi hizmeti almak en pratik çözüm olacaktır. Aynı zamanda evde uygulanacak yöntemlere göre maliyetleri uygundur. Perde Temizliği işlemi ücretleri yüksek görünüyor olsa da evde alınacak riskler, çok daha fazla maliyetler ve sorunlar çıkarabilir. Evde uygulanacak yöntemler;

  • Tül ve perdeleriniz yıkamaya uygunsa, üzerlerinde bulunan tokalar çıkartılmalıdır.
  • Çamaşır makinasının tül perde ayarında yıkama yapılabilir. Durulama işlemini mutlaka soğuk su ile yapılmalıdır. Ayrıca makinanın sıkma işlemini bitirmesini beklemeden, ıslak halde almak kırışmayı önler.
  • Makine yerine elde yıkamayı tercih edenler için, çamaşır ovmak yerine deterjanlı suya basıp beklemek perdelere zarar vermez.
  • Perdelerde oluşan küf lekelerini evde çıkarma imkânı maalesef çok zordur. Bunun için mutlaka temizlik şirketi profesyonel bir çözüm alınmalı.
  • Tül ve perdelerin parlamasını sağlamak için sirke ve tuz kullanımları makinenize zarar verir. Bunun için etkili deterjanları kullanmanız daha faydalı olacaktır.