Stor Perde Nasıl Yıkanır?

stor perde nasıl temizlenir

Stor perde temizliği için İstanbul Temizlik Şirketi perde yıkama hizmetlerinden güvenli ve kaliteli bir şekilde hizmet almak mümkün olmakla birlikte, stor perdeler evde de yıkanabilir. Özellikle bayram öncesi, özel davetler ya da bahar temizliği esnasında yapılan perde temizliği ile evlerde olması gereken temizlikler arasında. Bu yazımızda evde “Stor perde evde nasıl yıkanır?” detaylarına yer vereceğiz.

Stor Perde Nasıl Yıkanır Püf Noktaları Nelerdir?

Stor perdeler mekanizmalı perdeler olduğu için, makinada yıkanması mümkün değildir. Halı yıkar gibi, düz bir zemin üzerine serilerek yıkanması gerektiği için geniş bir alana ihtiyaç duyulur.

Mekanizmalardan ayrıştırıp, düz bir zemin üzerine serilen perde ılık su ile yıkanmalıdır. Sıcak su perdenin salmasına sebep olabilir. Mümkün olduğu kadar soğuk su perdenin deforme olmaması için ideal olur.

Sabunlama esnasında yumuşak bir sünger ya da lif gibi ürünler kullanmak perdenin deforme olmamasını sağlar. Kesinlikle fırçalama yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yıkama esnasında, perdenin kırışmamasına özen gösterilmelidir.

Stor Perde temizliği için, yumuşak çok köpüren deterjanlar kullanılmamalıdır. Kullanabileceğiniz beyaz kalıp sabun kolay temizleme sağlar ve kolay durulanır.

Perde yıkanırken, şampuan, çamaşır deterjanı gibi ürünlerin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Güzel kokması için asla yumuşatıcı dökmeyin. Bu işlemler perdelerin yumuşayarak kırışmasına sebep olur.

Durulanan perde tekrar rulo haline getirilerek, dik duracak şekilde suyunun sızdırılması sağlanır.

Tamamen kuruma işlemi tamamlanmadan, mekanizmaları ile perdeler yerlerine takılmalıdır. Bu perdelerin kırışmamasını sağlar.

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

Stor perde yerinden çıkarılmadan temizlemek istendiğinde ise, yıkamak yerine Stor Perde Temizliği seçeneklerinden biri de silme işlemidir. Bu yöntem ile çok daha kısa sürede perdeleri temizlemek mümkündür. Stor perdeyi silmek için ise yapılması gereken adımlar;

Silme işlemine başlamadan önce cam kenarlarında oluşan tozları nemli bir bezle silinerek, perdelere yayılması önlenir.

Perdeler tamamen açılarak önlü arkalı, yüzeyinde bulunan tozlar elektrik süpürgesi ile alınmalıdır.

Temizlemek için ılık suyun içerisine sirke, karbonat ve bulaşık deterjanını karıştırarak kolay bir temizlik sağlamak mümkün.

Yumuşak bir bezi, hazırlamış olduğunuz su içerisinde yıkayıp silme işlemini sağlayabilirsiniz. Suyunuzun kirlendiğini fark ettiğiniz anda tekrar yenilemeniz etkili temizlik yapmanızı sağlar. 

Silme işleminin ardından, olabildiğince soğuk su ile durulanmış bez ile tekrar silerek kalan kalıntıları temizleyin. Soğuk su perdenin yumuşamamasını ve salmamasını sağlar. Açık bir şekilde bekleterek kuruyan perdelerde ise kırışma olmaz.