Otel Temizliği

1 43

Otel temizliği, tatile gelmiş kişilerin ekstra temiz ve hijyenik ortam olmasını istemektedirler. Bulunduğu ortamın temizliği güzel olursa insana bu denli iyi hissettirmektedir. Özellikle insanlara hizmet veren işletmelerde temizliğe ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Kişilerin otel tercihlerinde en önemli detaylar arasında temizlik de gelmektedir. Temizliği güzel yapılmış otellerde her sene tekrardan talep görürler. Hem genel temizlik hem de günlük temizlik dâhilinde otel temizliği olması gerekir.

Kriterlere Göre Otel Temizlikleri

Otel temizliği bulunan konum nedeni ile farklılık oluşturur. İki ana başlık dâhilinde sıralama işlemi yapılabilir.

  • Yeni hizmete açılacak oteller
  • Rutin oda temizlikleri

Yeni Hizmete Açılacak Olan Otellerin Temizliği

İnşaat halinden yeni çıkmış otellerin temizliklerini bir kaç kişiye yaptırılmamaktadır. Bunun için temizlik firmaları ile çalışılması gerekli görülür. İşinde profesyonel olan ve güvenilir şekilde yapan firmalar her zaman tercih edilmiştir. Firmamız ise bu tercih edilen ve güvenilen firmaların başında gelir. İstediğiniz zamanlarda hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Temizliğe başlanmadan evvel otelin iyice incelenmesi gerekir. İncelemeler ardından ise kullanılacak malzemelerin seçilmesi gerekir. Mesela, duvarın silinirken hangi türden kimyasal ürün kullanılacağı profesyonel kişiler tarafından belirlenir. Ayrıca zeminlerin temizliğinde ise parke mi mermer mi olduğuna bakılması gerekir. Otellere uygun temizlik aletleri ve deterjanların tercih edilmesi gerekir. Şayet mekân uygun ise öncelik olarak buharlı temizlik yapılması gerekebilir.

İnşaat temizliğinde en önemli husus ise inşaat artıklarının, moloz kalıntıları gibi zorlu temizlikler de uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Otel en kısa süre zarfında kullanılır hale getirilmesi amacı ile işlem titizlikle yürütülür.

Rutin Otel Temizlikleri

Otel temizliği, tatil yapacak kişilerin otel tercih ederken özellikle temizlik konusu dikkat çeker. Otelin hizmetiyle birlikte temizliğine verilen puanlama sistemine dikkate alırlar. Bu temizlik puanının yüksek olması ancak rutin ve detaylı temizlikleri yapılan otellerde yüksek olur. Temizlik firmalarının oda temizliklerinde en önemli nokta, kısa süre zarfında müşterilerin isteklerine göre temizlik yapılmasıdır. Kısa zamanda kaliteli iş çıkarmak ancak profesyonel temizlik firmaları ile olur. Temizlik işlemlerini sırası ile anlatacak olursak şayet; temizliğe ilk öncelik kirli çamaşırları toplama ile başlanmalıdır.

Kirli çamaşırlar çamaşırhane de yıkanarak temiz hale getirilmesi gerekir. Ardından banyo geçiş sağlayarak banyonun temizliğinde ince detaylara varıncaya kadar yapılması gerekir. Eksilen şampuan ya da duş köpüklerinin yerine yenisi eklenmesi gerekir. Çarşafların temizi ile değişim yapıldıktan sonra ortada boş zeminin silinme işlemi gerçekleştirilir. Toz alınacak alanların da işlemi bittikten sonra geri kalan havalandırma yapılması gerekir. Her temizlik ardından havalandırma sistemi kesinlikle yapılmalıdır.