Makine Temizliği

1 40

İnsanların yaşamları boyunca temizlik her alanda hayatlarını etkileyen bir unsur haline gelmiştir. Yıllar geçtikçe gelişen teknolojinin etkileri temizlik anlayışına da ayrı bir anlam yüklemiştir. Kişiler yaşam alanlarının yanı sıra makine temizliğine de ayrıca önem verir hale geldi.

Makine temizliği ile iş verimini etkileyen bazı ortak noktaların olduğu, temizlenen makinelerin çalışma ve dayanıklılık sürelerinin daha çok olduğu ortaya çıkmıştır. Makine temizliği kişilerin kendi imkânları ile yapacakları temizlik şekli değildir. Profesyonel kişilerin makine temizliğinin yapılması makinenin düzgün çalışması açısından oldukça önem arz eder.

Makine Temizliği Aşamaları

Makine temizliği, şirketlerde üretilen bantların, sanayi makinelerin ve birçok makine çeşitlerinin temizliği demektir. Dış temizliği birlikte bu makinelerin iç temizliği de önemlidir. Makinelere ne kadar iyi bakılırsa yani ne kadar temizliğine önem verilirse ömrü ise bu denli uzun olur. Makine temizliği yapılırken belli teknikler vardır. Bazı parçalar söküldükten sonra bazıları ise makine içerisinde kalarak temizliği yapılır. Temizlik her makine de farklı sistem gerektirir.

Temizlik firmaların bu sistemlerini çok iyi bilmeleri gerekir. Firmamızda bulunan tüm personeller sürekli eğitim aldıkları için makineler hakkında birden çok bilgiye sahiptirler. Makinelerin tüm uygulama yöntemlerini bilerek bilinçli hareket eder.

Makine Temizliği Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Makine temizliği yapılırken ister sürekli kullanımı olsun isterse uzun süredir kullanımı olmayan makineler olsun uzman kişiler tarafından kolaylıkla temizliği yapılır. Üretim bantların genellikle uzman personeller tarafından temizlenmesi gerekir. Makinelerin üretim hatları ve elektrik motorları sökülüp temizlenmesi gereken parçalardır. Bu parçalar ayrıca makinelerin beyni olduğu için özenli ve hijyenik şekilde temizliği yapılaması gerekir. Firmamız bünyesinde çalışan tüm personeller Türkiye’deki tüm sistemli makinelerin temizliğini bilirler. Tüm makine tekniklerinin eğitimlerini ise sürekli alarak güncel temizlik anlayışını sürdürürler.

Makine Temizliğinde TPM Alanı

Makine temizliği tpm alanına katkı sağlayan firmalar ile çalışma sağlamalısınız. Tpm alanı: Toplam üretken bakım demektir. Günlük olarak üretilen faaliyetler içerisinde firmanın çalışanlarıın katılımı ile ellerindeki ekipmanların en üst düzeye çıkartır. Günümüzde artık makineler sadece temizlenmek için değil aynı zamanda bakımları da yapılmak için firmalarla görüşme sağlanır. Makinelerin en büyük sorunu olan yağ kaçaklarının tespiti ancak uzman firmalar sayesinde bilinir. Yağ kaçak tespiti ile çalışanların verimi ve iş gücünde artış sağlanır. Başka türlü ise hem işverene hem de çalışan kişiye zarar oluşturur. Makine temizliği sürekli ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.