Fayans Derz Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Fayans Derz Lekeleri Nasıl Temizlenir

Fayans temizliğinde temizlik firmaları profesyonel çözümler sağlamaktadır. Özellikle banyo ve mutfak seramik zemin yüzeylerinde uzun uğraşlar gerektirebiliyor. Fayans aralarında oluşan küf lekeleri, kararmalar, fayansların üzerine dökülen kirler zamanla ev içerisinde temizlik yapılmamış görüntüsü verir. Evin her yeri temiz tutsanız da bu temizlik yapılmamış hissi uyandırarak rahatsızlık verir. Ev hanımları sürekli evde uygulanabilecek yöntemler ile fayans derz leke çıkartma işlemleri için yöntemler aramakta.

Zaman ilerledikçe kullandığımız tüm eşyalar yıpranır, deforme olur. Fayanslar ise çok hızlı sürede kirlenebilen, yıpranabilen yüzeylerdir. Tuvalet, Banyo ve mutfak gibi alanlarının su buhar ile teması yüksek olması sebebi ile buharla birlikte kirlerin fayansa arasına daha fazla tutunmasına sebep olur.

Kullanılan Ürünler

Fayans arası derz leke çıkarma işlemi için ise farklı alternatifler bulunmaktadır. Derz lekeleri için evde doğal temizlik ürünleri kullanılabileceği gibi kimyasal deterjanlardan da faydalanmak mümkündür.

Bunlar;

Fayans temizliği için en çok başvurulan yöntemlerden biri çamaşır suyu. Özellikle derz lekelerinin üzerine gelecek şekilde sıkarak en az yarım saat bekletilmeli. Ardından ovarak silmek lekelerin çıkmasını sağlar. Bol su ile durulanmalı ve ortam uzun bir süre havalandırılmalıdır. Uzun süreli çamaşır suyuna maruz kalmak ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

Evde yapılacak doğal yöntemlerden biri beyaz sirke ve karbonatı karıştırarak kullanmaktır. Zararsız çözümlerden bili olmakla beraber fayans aralarının yüksek düzeyde temizlenmesini sağlar. ğır kimyasal içerikleri içeren fayans temizleyici özelliğindeki deterjanları kullanarak da temizlemek mümkün.  Bu tür ürünleri kullanırken, eldiven ve maske kullanımına özen göstermelisiniz. Tüm kullanacağınız temizlik ürünlerinde, fayansları önce nemlendirerek silmek ardından kullandığınız ürünü sürüp bekletmek de yarar var. Yorulmadan ve fazla ovma işlemine gerek kalmadan, kirler kolayca çıkacaktır.

Derz aralarında, tuz ruhu ve kireç sökücü ürünler ile temizlik yapmayın. Bu tür ürünler derzi aşındırarak temizlik yapmayı sağlar. Yüksek kimyasal içerdiği için ise derz araları tamamen boşalabilir. Bu durum ise fayans aralarından aşağı kata su sızdırmasına kadar sebep olabilir. Tüm bunları denediniz ve başarılı sonuçlar alınmadıysa, derz kalemi kullanarak da fayansların ilk günkü temizliğe ulaşmasını sağlamak mümkün. Başarıya ulaşamama durumunda ise profesyonel yardım alabilirsiniz.