Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam Temizliği Nasıl Yapılır

Camlarınızın silindiği gün gibi uzun süre lekesiz ve parlak görünmesi için bir Temizlik Şirketi tutmak en pratik işlem olmalı.  Temiz ve lekesiz camlar, evinizin aydınlık ve ferah görünmesini sağlar. Bunun yanı sıra camlarda oluşan çizilmeler ve yıpranmalar çok daha kötü bir görüntü verebiliyor. Evde uygulayacağınız bir kaç basit yöntemle, camlarda çizilme ve lekelenmeler olmadan, ilk günkü parlaklığına ulaştırmak da mümkün.

Cam temizliği için ipuçları;

  • Fazla kimyasal deterjan kullanmaktan kaçının. Çok iyi temizliyor gibi gelse de camların üzerinde ince çizgiler, bulanıklık, toz izleri bırakabilir. Bu tür kimyasalları kullanmak özenli bir durulama gerektirir. Sağlığınıza zararlı olmasının yanı sıra işinizi zorlaştırır.
  • Camlar üzerine yapışmış parçaları, kuş pisliklerini, pencere kenarlarında bulunan etiketleri asla jilet ya da bıçak gibi aletlerle kazımayın. Camlarda çizilmelere neden olarak, daimî kötü bir görüntü sağlar.
  • Temizleme işlemi bittikten sonra camda izler duruyorsa, kesinlikle tekrar bir durulama istiyor demektir. Lekesiz camlar için deterjanların kalıntılarından kurtulmak gerekiyor.

Hangi ürünleri kullanabiliriz?

Camların parlak gözükmesi için en çok kullanılan yöntemlerden biri beyaz sirke. Bir kova içerisine eklenen 1 çay bardağı sirke ile silmek, camlar üzerinde bulunan bütün atıkların alınmasını sağlar.

Bir diğer yöntem ise kremsiz şampuan kullanmaktır. Oldukça pratik bir yöntemle, lekesiz camlar sağlamak mümkün. Silme suyuna özellikle içeriğinde krem bulunmayan, herhangi bir marka şampuan ekleyerek köpürtülür ve bu su ile camlar hızlıca silinir. Uzun süre parlak gözükmesi için durulama suyuna 1 çay bardağı beyaz sirke dökerek, durulama işlemini tamamlanır. Bu işlemle camlar, tekrar kurulanmasına dahi gerek kalmayacaktır.

Cam temizliğinde püskürtme yöntemi ile kullanılan cam temizleyicilerini de kullanmak mümkün. Çok uzun süreli temizlik işlemi sağlamayacaktır. Kısa süre için güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Arap sabunu ile camları temizlemek de etkili bir yöntem. Kolay durulanabiliyor olması sayesinde lekesiz camlar ile parlak görünüm sağlar.

Tüm bunların yanı sıra özellikle kurulama işlemi yaptığınız en son bezin, hem temiz hem de tüy bırakmayan pamuklu bir yapıda olması gerekir. Bu sayede yukarıda belirttiğimiz hangi çözümü kullanırsanız kullanın, son bezinizin tüy bırakması camlarda kötü bir görüntü oluşturmasına neden olur.